Tegoroczny sezon rowerowy już w pełni, a nieprzystosowane pod rowerzystów ulice Poznania zostały zalane cyklistami. To cieszy, bo większa ilość rowerzystów na ulicach to bardziej dostrzegalny problem, z którym władze miasta powinny się zmierzyć. To także szansa, że znajdzie się więcej budżetu na nowe ścieżki rowerowe.
Nim jednak do tego dojdzie, wypadałoby od czasu do czasu uciec za miasto i odreagować od samochodów wyprzedzających “na łokieć”. W tym celu przygotowałem małe zestawienie najciekawszych kierunków weekendowych wojaży.
Wielkopolski Park Narodowy
Odkąd mieszkam w Poznaniu, jeżdżę tam każdego roku. Stosunkowo blisko Poznania, a jednak bez większych tłumów i z dobrym dojazdem. Na miejscu znajdziecie czyste jeziora i popularną drogę zwaną Greiserówką. Poza tym, jak na park narodowy przystało, możecie spodziewać się ładnego lasu z unikalnymi gatunkami fauny i flory – stukających dzięciołów, kun, borsuków, lisów oraz nadzwyczaj dużej ilości bezkręgowców: chrząszczy, świerszczy i innych.
Szczególnie polecamy jezioro Góreckie, wieżę widokową w Mosinie, Zamek Klaudyny Potockiej oraz jezioro Kociołek.
Dęby Rogalińskie
Prowadzi tutaj Rogaliński Szlak Rowerowy bezpośrednio z Wielkopolskiego Parku Narodowego (opcja dla wytrwałych). Same dęby rogalińskie mieszczą się natomiast w polu… No dobra, ale to nie byle jakie pole. Dookoła znajdziecie piękną polską wieś – stogi siana, stawy z kwiatami wodnymi, no i oczywiście olbrzymie dęby pośrodku.
Warto tu zabrać koc, piwko (oczywiście bezalkoholowe) oraz kilka godzin w zapasie na piknik w wyjątkowym miejscu.
Rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar
Rezerwat ten zamienia się na przełomie marca i kwietnia w wyjątkowe miejsce. A wszystko za sprawą kwitnącej tutaj śnieżycy wiosennej, która jest popularna w Wielkopolsce niczym kwitnące krokusy w Tatrach.
Po drodze miniecie także rezerwat przyrody Gogulec oraz poligon wojskowy Biedrusko, którego w niektóre weekendy można zwiedzać. Podobno, bo jeszcze tego nie zrobiłem. Jeszcze.
Doliną Cybiny do Parku Krajobrazowego Promno
Trasa zaczyna się z poznańskiej Malty, gdzie jest zazwyczaj tłoczno, zresztą nie bez powodu. Jednak im dalej od Poznania, tym większe pustki i można nacieszyć się spokojem i naturą. Na trasie jest też sporo atrakcji, m.in. turystyczne jezioro Swarzędzkie, pałac neobarokowy w Pomarzanowicach czy rynek miasta w Pobiedziskach.
Największym plusem szlaku jest oczywiście bogate środowisko przyrodnicze w samej dolinie Cybiny, która pozwoli odetchnąć po tygodniu pracy w wielkim mieście.
Szlakiem wzdłuż Warty przez Puszczę Zielonka
Puszcza Zielonka to jeden z większych kompleksów leśnych w okolicach Poznania. Znajdziecie tutaj aż 224 km ścieżek rowerowych po najróżniejszych zakątkach, lecz z doświadczenia wiem, że nie wszystkie są w idealnym stanie i część z nich zamienia się latem w wielką piaskownicę.
Puszcza jest wielka i nie ma sensu jej zwiedzać za jednym razem. Jedną z ciekawszych opcji jest podążanie z Poznania wzdłuż Warty, by w końcu dotrzeć do Murowanej Gośliny czy nawet dalej – do Oborników. Z obu tych miejsc możecie wrócić pociągiem.
Puszcza Zielonka: wieża widokowa na Dziewiczej Górze
Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem na terenie Puszczy Zielonka i mierzy 144,9 m n.p.m. Dodatkowo mieści się tutaj wieża widokowa z kabiną obserwacyjną na wysokości 33 metrów. Nie jest to może imponujący wynik, jednak wystarczający do obserwacji sporej części Poznania.
Przy okazji warto się udać w kierunku Zielonki, serca puszczy. Mieści się tam arboretum z całą florą puszczy w pigułce. A wszystko to w otoczeniu ładnych krajobrazów i nieskazitelnej natury.
Szlak kościołów drewnianych
Ciekawym pomysłem na wycieczkę tematyczną jest szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Nie trzeba więc wyjeżdżać do dalekiej Rumunii by oglądać stare, zabytkowe budowle z drewna. Podobne znajdziecie pod Poznaniem i choć są mało turystyczne, mają swój urok.
Najlepiej wybrać się tutaj samochodem lub rowerem. Należy mieć jednak świadomość, że szlak ma długość około 80 km i potrzeba tu nieco wytrwałości.
Pierścień Rowerowy dookoła Poznania
Poprzedni szlak ma 80 km i jest świetną rozgrzewką przed niniejszym wyzwaniem. Pierścień Rowerowy dookoła Poznania to – jak sama nazwa sugeruje, szlak rowerowy będący zamkniętą pętlą wokół miasta o długości 160 km. Uhonorowanie rowerowej kariery Poznaniaka. Po szczegóły trasy odsyłam do Google.
Lednicki Park Krajobrazowy
Jeden z przyjemniejszych kierunków z Poznania, czyli Lednicki Park Krajobrazowy. Znajdziecie tu Lednogórę z zabytkowymi wiatrakami, Pola Lednickie, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach z setkami atrakcji czy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Podobno to w tych okolicach urzędowali pierwsi Piastowie Polski.
Największym minusem jest odległość Lednogóry od Poznania i warto tutaj dojechać pociągiem lub samochodem, a wycieczkę rozpocząć właśnie przy jeziorze Lednica.
Rowerowym szlakiem jezior poznańskich
Ostatnia wycieczka to typowa opcja dla mieszczuchów. Tak tak, wcale nie trzeba uciekać za miasto by dobrze odpocząć od miasta. Jest kilka miejsc w Poznaniu, gdzie tłumy i przepych zamieniają się w wyciszające lasy i jeziora.
Szlak obejmuje następujące miejsca: Stawy Strzeszyńskie, jezioro Rusałka, park Sołacki oraz jezioro Maltańskie. Dystans to mniej więcej 25 km, dzięki czemu jest dobrym kierunkiem dla rodzin z małymi dziećmi, u których chcecie zaszczepić bakcyl rowerzysty.