Nosal

5 najpiękniejszych szlaków w Tatrach Zachodnich

Polskie Tatry Zachodnie najlepiej oglądać w jesiennych barwach. W niniejszym zestawieniu przedstawiam moje subiektywne TOP 5 najciekawszych szlaków do zobaczenia tej jesieni.

Jesień w Tatrach to najbardziej kolorowa pora roku. Lasy przybierają najróżniejszych odcieni brązu, żółci czy czerwieni z przebijającymi się jeszcze barwami lata, które zaraz zupełnie znikną. To więc ostatnia chwila na spokojne spacery po Tatrach Zachodnich bez przemarznięć, ryzyka zejścia lawiny czy bycia przyłapanym przez burzę śnieżną.

Jak zaplanować taki wyjazd? Do wyboru jest kilkadziesiąt szczytów, setki kilometrów szlaków oraz kilkanaście dolin. I wszystkie są warte odwiedzenia. Jeśli jednak masz tylko tydzień lub weekend urlopu, zapraszam do dalszej lektury.

Nosal

Najciekawsze szlaki w polskich Tatrach Zachodnich

W niniejszym zestawieniu kolejność ma znaczenie – najlepsze zostawiłem na koniec, natomiast punkt 2 i 4 to łatwiejsze i krótsze wyjścia następujące po długich i męczących dniach nr 1 i 3. Całość można traktować jako gotowy plan na tygodniowy, bardzo aktywny wyjazd.

Przy wyborze sugerowałem się własnymi preferencjami. Jako aspirujący fotograf decydujący wpływ ma krajobraz i widoki, jakie mogą zaoferować wybrane szczyty. Jako leniwa osoba, również uwzględniłem obecność schronisk na trasach, by nie nosić własnego jedzenia czy zbyt dużych ilości płynów.

Siwa Polana — Grześ — Rakoń — Wołowiec — Siwa Polana

Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec – Siwa Polana

Na rozgrzewkę polecam mało uczęszczaną i najbardziej wysuniętą na zachód część Tatr. Szlak wiedzie w nieeksponowanym terenie, lecz jest bardzo ciekawy widokowo. Przejście zajmuje 8-9h bez żadnych przerw przy spacerowym tempie. Doliczając przerwy na odpoczynek i przepyszny deser chochołowski w schronisku na Polanie Chochołowskiej, musicie wyjść bardzo wcześnie by wrócić przed zmrokiem.

Plusem tak wczesnego wyjścia jest brak tłumów w Dolinie Chochołowskiej i możliwość oglądania i fotografowania Polany Chochołowskiej w najlepszym, porannym świetle.

Tatry Zachodnie
Polana Huciska – w drodze do Polany Chochołowskiej

Kuźnice – Nosal – Jaszczurówka

Kuźnice – Nosal – Jaszczurówka

Po pierwszym dniu u większości pojawią się zakwasy, więc tym razem bardzo relaksacyjna i krótka wycieczka, ale ze świetnymi panoramami na Tatry Wysokie.

Podejście na Nosal jest cięższe niż na inne szczyty w Tatrach Zachodnich i spotkacie tutaj kilka skał, niewielką ekspozycję i ubezpieczenia w formie łańcuchów. W deszczową pogodę może być ślisko i łatwo wtedy o kontuzję, lecz mimo wszystko szlak jest przystępny nawet dla dzieci.

Nosal
Nosal
Nosal

Nosal jest niskim wzniesieniem reglowym (1 206 m n.p.m.), lecz oferuje bardzo ciekawe widoki oraz wiele formacji skalnych i jest idealnym miejscem do pozowanych zdjęć.

Z kolei powrót do Jaszczurówki przez rzadko odwiedzaną Dolinę Olczyską pozwoli delektować się ciszą przerywaną jedynie szumem potoku Olczyskiego.

Nosal
Panorama Tatr Wysokich z Nosala. W tle widoczne m.in. Kościelec, Świnica czy Orla Perć.

Kiry – Czerwone Wierchy – Hala Kondratowa

Kiry – Czerwone Wierchy – Kasprowy Wierch

Czerwone Wierchy to najpopularniejszy szlak w Tatrach Zachodnich. Pasmo jest w dużej mierze porośnięte sitem skucina – roślinnością, która w okresie jesieni zmienia barwę na czerwoną. To właśnie sprawia, że miejsce jest tak bardzo unikatowe na tle skalistych Tatr Wysokich czy zielonych dolin.

Czerwone Wierchy: Krzesanica
Tatry Zachodnie: Chuda Przełączka
Czerwone Wierchy: okolice Kondrackiej Kopy

Czerwone Wierchy to przede wszystkim kolorowe polany i rozległe panoramy. W tle widoczny jest masyw Giewontu.

Małołączniak

Na Czerwone Wierchy składają się następujące szczyty: Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kondracka Kopa. I w tej kolejności najlepiej je pokonywać, zaczynając z Doliny Kościeliskiej (Kiry).

Po dojściu do Kopy Kondrackiej, możecie kontynuować wycieczkę w kierunku Kasprowego Wierchu lub zejść do schroniska na Hali Kondratowej. Obie opcje są ciekawe, więc wam pozostawiam wybór.

Tatry Zachodnie: Chuda Przełączka
Zachód słońca na Chudej Przełączce podczas powrotu z Czerwonych Wierchów do Doliny Kościeliskiej.

Kuźnice – Hala Kondratowa – Giewont – Dolina Strążyska

Kuźnice — Hala Kondratowa — Giewont — Dolina Strążyska

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Giewontu. To plan na krótką i niemęczącą wycieczkę, by odreagować wcześniejsze Czerwone Wierchy. Najlepiej udać się tam z samego rana, by być przed innymi turystami. Wyruszając późnym popołudniem, możecie skończyć w kolejce do szczytu, gdyż ostatnie podejście zawiera łańcuchy i ruch jest ograniczony.

Droga do Hali Kondratowej

Po zdobyciu szczytu, warto wrócić czerwonym szlakiem do Doliny Strążyskiej. To rzadko odwiedzane, ale piękne miejsce – idealne na ucieczkę od tłumów, które późnym popołudniem będą zmierzały na Giewont.

Tatry: Polana Kalatówki
Polana Kalatówki w porannych godzinach.

Kiry – Hala Ornak – Starorobociański Wierch – Trzydniowiański Wierch – Siwa Polana

Kiry – Hala Ornak – Starorobociański Wierch – Trzydniowiański Wierch – Siwa Polana

Na ostatni dzień zostawiłem najpiękniejszy i najbardziej fotogeniczny szczyt, Starorobociański Wierch. Szlak jest jednak wyjątkowo długi i wymaga bardzo dobrej kondycji.

Tatry Zachodnie: Siwy Zwornik
Burzowe chmury w okolicy Siwego Zwornika.

Wycieczkę zaczynamy w Dolinie Kościeliskiej, skąd kierujemy się do schroniska na Hali Ornak. Po drodze jednak warto odbić do Wąwozu Kraków, który uważany jest za najpiękniejszy wąwóz skalny polskich Tatr Zachodnich. Potwierdzam ten pogląd.

Wąwóz Kraków w Tatrach Zachodnich
Tatry: Dolina Kościeliska
Wąwóz Kraków w Tatrach Zachodnich

Po obfitym (!) śniadaniu w schronisku zaczynamy pięcie się do góry. Najpierw czeka nas 350 metrów przewyższenia do Iwaniackiej Przełęczy, następnie Ornak, Siwa Przełęcz, Siwy Zwornik i w końcu Starorobociański Wierch, czyli kolejne 700 metrów przewyższenia.

Te podejścia dają mocno w kość, co obrazuje poniższe zdjęcie.

Trzydniowiański Wierch – zejście do Polany Chochołowskiej
Trzydniowiański Wierch zdobyty! Podczas zejścia do Polany Chochołowskiej.

Po zdobyciu Starorobociańskiego Wierchu, warto kontynuować wycieczkę graniami do kolejnych szczytów: najpierw Kończysty Wierch, następnie Trzydniowiański Wierch i zejście do Polany Trzydniówki.

Będąc w tym miejscu, możecie skierować się na kolację do schroniska na Polanie Chochołowskiej lub w przypadku braku siły (co jest bardziej prawdopodobne), udać od razu na parking do Siwej Polany.

Po tak długim wyjściu gwarantuję, że będziecie mieć dość Tatr Zachodnich. Do kolejnego sezonu.

Starorobociański Wierch
Panorama Tatr Zachodnich podziwiana ze Starorobociańskiego Wierchu.

Podobne wpisy i fotorelacje

Widok na stawy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Plan podróży Polska

Zimowe Tatry Polskie

Plan zwiedzania zimowych Tatr, a w nim ponad 20 najpopularniejszych szczytów i dróg wysogórskich. Garść praktycznych porad, wysokiej jakości mapy i najlepsze punkty widokowe!

Wędrówki górskie 10 dni

Widok na Giewont z Tatr Wysokich
Polska Wędrówki górskie

Zimowe wejście na Giewont. Do trzech razy sztuka

Ostatnie metry do Pośredniego Wierchu Goryczkowego (1874 m)
Polska Wędrówki górskie

Zimowy trawers z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką

Widok na Czarny Staw Gąsienicowy z żółtego szlaku na Granaty
Polska Wędrówki górskie

Tatrzańskie Granaty, czyli pierwsze zetknięcie z Orlą Percią

Polska Wędrówki górskie

Zimowe Rysy

Polska Wędrówki górskie

Zimowe Tatry: Mały Kościelec i Karb