Zachód słońca nad Tatrami Słowackimi

Jak nad zimowym Zawratem wydarzyło się niemożliwe

Przełęcz Zawrat jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w zimowych Tatrach Wysokich. Powód? Rozdziela Halę Gąsienicową i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Jak wygląda jej przejście? Zapraszam do fotorelacji.

Środa.

Trzeci dzień siedzenia w biurze wystarczy, bym zatęsknił za górami i podróżami. Z nawyku, regularnie już sprawdzam prognozę pogody i kamery online na najbliższy weekend w Tatrach. Zapowiadają przejaśnienia, stosunkowo niski (drugi) stopień zagrożenia lawinowego, trochę śniegu. Okienko pogodowe. Idealny warun.

Wypytuję znajomych, czy ktoś ma wolny weekend i jest chętny na zimowe Tatry. Wymagane są raki, czekan i podstawowa umiejętność ich obsłużenia. Z trudem, ale tym razem kogoś znajduję.

Wykonujemy telefon po tatrzańskich schroniskach, czy gdzieś są jeszcze wolne miejsca. Sprawdzam miejsca siedzące w PKP na odcinku Poznań – Zakopane. Są wolne łóżka, są miejsca siedzące. Jedziemy!

Weekendowe mikro-przygody

Właśnie tak wygląda większość moich podróży w ostatnim czasie. Prawie wszystkie ograniczają się do bardzo intensywnie spędzonego weekendu poza miastem. Lubię swoją pracę i nie chcę jeszcze z niej rezygnować. Lubię podróżowanie, ale nie chcę być wiecznie w podróży, chcę mieć do czego wracać. To jest na chwilę obecną moje remedium.

W Zakopanem jesteśmy o 7 rano, czyli chwilę po wschodzie słońca. Szybkie zakupy w pobliskim Tesco, bus do Kuźnic i już stoimy na bramce pobierania opłat do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Chwilę później stajemy przed odwiecznym dylematem wybierających się na Halę Gąsienicową: idziemy Doliną Jaworzynki czy przez Boczań? Nalegam na pierwszą opcję.

Prognozy pogody się sprawdziły i jesteśmy oślepiani promieniami słonecznymi. Otaczający nas las jest w jeszcze jesiennych kolorach, choć ziemię już pokryły pierwsze śniegi. Wymarzone warunki fotograficzne.

Szlak do Doliny Jaworzynki
Polana Jaworzynka
Dolina Jaworzynka

Przepychanka pór roku.

Dolina Jaworzynka

Jeśli zastanawiacie się nad dojściem do Hali Gąsienicowej przez Boczań, zajrzyjcie do wcześniejszej fotorelacji z Małego Kościelca. Znajdziecie tam kilka zdjęć ze szlaku.

Hala Gąsienicowa – miejsce, które nigdy się nie znudzi

To miejsce zna chyba każdy, nawet jeśli nie chodzi po Tatrach. Tutejesze krajobrazy uciszą nawet największego malkontenta, raj dla estety. Potrzebujesz dowodów? Proszę bardzo.

Przełęczy między Kopami
Hala Gąsienicowa
Przełęczy między Kopami
Schronisko Murowaniec, Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa

Na Hali Gąsienicowej znajduje się zawsze przepełnione tłumami schronisko Murowaniec. Warto tu zrobić dłuższą przerwę, bo to ostatnie miejsce, w którym możecie się wygrzać.

My oczywiście rozsiadujemy się na dobre i celowo przedłużamy wizytę z myślą, by zachód słońca fotografować ze szczytu.

Czarny Staw Gąsienicowy – na rozstaju dróg

Odcinek między schroniskiem, a Czarnym Stawem Gąsienicowym nie jest jakoś szczególnie ciekawy widokowo, za to bywa lawiniasty lub zatłoczony. Większość turystów dociera bowiem tylko do stawu, skąd rozpościera się piękny widok na Orlą Perć i Kościelec.

W tym miejscu szlaki rozchodzą się na wiele szczytów, m.in.:

  • czarny szlak na Kościelec,
  • żółty szlak na Skrajny Granat i Krzyżne,
  • niebieski szlak na Zawrat i Kozia Przełęcz.

Wybieramy ostatni wariant w kierunku Zawratu, by zdążyć dotrzeć na nocleg w Pięciu Stawach. To też dobry moment na założenie raków i przygotowanie czekana.

Czarny Staw Gąsienicowy, w tle Kościelec
Widok znad Czarnego Stawu Gąsienicowego na Kościelec i fragment Orlej Perci.

W drodze na szczyt

Kolejnym charakterystycznym punktem na naszej trasie jest Zmarzły Staw pod Zawratem (1788 m). Szlak jest coraz mniej przedeptany i dotarcie tutaj zajmuje nam prawie godzinę. Po drodze jednak nie spotykamy żadnych trudności i mocno nachylonych podejść, idzie się wręcz łatwiej niż latem po niewygodnych kamieniach.

Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m)
Zmarzły Staw pod Zawratem (1788 m)
Droga do Zawratu
Odcinek między Czarnym Stawem Gąsienicowym, a Zmarzłym Stawem pod Zawratem.

W okolicach Zmarzłego Stawu spotykamy ostatnich, schodzących już turystów. Niektórzy z nich zatrzymują się by nas pouczyć o nadchodzących ciemnościach i możliwości nocnego powrotu. Inni z życzliwością się witają i uśmiechają.

Najbardziej jednak utkwiło w pamięci spotkanie ze starszym, dobrze wyposażonym turystą, który jak twierdził, od wielu już lat przemierza Tatry i zna je doskonale. Wywiązała się między nami dyskusja na temat zamykania szlaków w zimie, m.in. przez Świstówkę do Morskiego Oka. Nie znał tego przepisu TPN i wręcz oburzał się, że mu wkręcam takie brednie.

Zatem w ramach edukacji, odsyłam niedowiarków do zimowego poradnika Tatrzańskiego Parku Narodowego z informacją o zamykanych odcinkach szlaków w sezonie zimowym:

  • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki
  • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią

A my dajemy sobie spokój i ruszamy w dalszą drogę. Najciekawsze jeszcze przed nami.

Podejście pod Zawrat (Zawratowy Żleb)
Podejście pod Zawrat (Zawratowy Żleb)
Zawrat (2159 m)
Zimowy przebieg szlaku na Zawrat różni się od letniego wariantu. Nie znajdziesz tutaj łańcuchów.

Podejście wydaje się szybkie i proste. Tak, tylko się takie wydaje i jest to zasługą obiektywu szerokokątnego, który lubi spłaszczać perspektywę.

Zawratowy Żleb jest mocno pochyły i podejście jest męczące. Może nie tak bardzo jak na zimowe Rysy, ale wejście zajmuje jakieś dwie godziny rycia w żlebie. Ponad 500 metrów przewyższenia względem Czarnego Stawu Gąsienicowego. Czekan obowiązkowy!

Przy każdym takim podejściu zaklinam, że to ostatni raz. Po co ja tak tutaj się męczę? Po co tak ryzykuję? Mógłbym przecież pójść na siłownię, pobiegać w parku, obejrzeć ulubiony serial. Byłoby taniej i bezpieczniej. Zawsze też wycofuję się z tych słów, kiedy już zostaję wynagrodzony przez górę…

Nagroda, którą otrzymuję za te trudy, jest niebotycznie wielka.
Jest nią radość życia.

— Jerzy Kukuczka
Zimowy Krywań
Narodowa góra Słowaków, Krywań. Za jakiś czas trochę Wam o niej opowiem…
Zachód słońca nad Tatrami Słowackimi
Zachód słońca nad Tatrami Słowackimi.
Zimowa Orla Perć
Zimowa Orla Perć. Może kiedyś tu wrócę.
Dolina Pięciu Stawów Polskich po zmroku
Nocne zejście na nocleg do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Na szczycie czekał na mnie jeden z najpiękniejszych zachodów, jaki dotychczas widziałem. Spektakl kolorów. Morze chmur. Panorama szczytów. Widoki, które będą tkwiły w pamięci jeszcze przez długie lata.

Zawrat (2159 m)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy i fotorelacje

Widok na stawy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Plan podróży Polska

Zimowe Tatry Polskie

Plan zwiedzania zimowych Tatr, a w nim ponad 20 najpopularniejszych szczytów i dróg wysogórskich. Garść praktycznych porad, wysokiej jakości mapy i najlepsze punkty widokowe!

Wędrówki górskie 10 dni

IMG_0505
Plan podróży Czarnogóra

Góry Czarnogóry

Idealny plan na tygodniowy górski wypad do Czarnogóry. Objazdówka po najważniejszych pasmach i szczytach kraju.

Wędrówki górskie 7 dni

Polska Wędrówki górskie

Zimowe Rysy

Polska Wędrówki górskie

Zimowe Tatry: Mały Kościelec i Karb

Dolina Pięciu Stawów widoczna z podejścia na Szpiglasowy Wierch.
Polska Wędrówki górskie

7 najpiękniejszych szlaków w Tatrach Wysokich

Porady Wędrówki górskie

ALPTRUTh: alpejski przepis na unikanie lawin śnieżnych