Durmitor przyciąga turystów górskich z całej Europy i oferuje jedne z najpiękniejszych szlaków w całej Czarnogórze. Nie da się jednak dzień w dzień przemierzać górskich szlaków i czasem potrzebny jest tzw. rest day. Dzień, w którym regenerujemy mięśnie, odpoczywamy i kumulujemy energię na kolejne dni pełne przygód.
Jak zatem w Durmitorze odpoczywać i co warto zwiedzić poza kolejnymi szczytami? Oto kilka moich rekomendacji na aktywny wypoczynek.
Durmitor Ring
Droga widokowa nr P14 to 85-kilometrowa, wysokogórska trasa dookoła Parku Narodowego Durmitor i zdecydowanie najładniejsza droga widokowa w Czarnogórze.
Na trasie znajduje się wiele punktów widokowych i atrakcji, m.in. widok na kanion Tary, Todorov Do (1800 m) czy Sedlo (1907 m). To także miejsce startu na liczne szczyty Durmitoru, jak choćby najwyższy Bobotov Kuk (2523 m) czy położony kawałek dalej Prutaš (2393m).
Na przejazd drogą P14 musicie przeznaczyć minimum kilka godzin. Uliczka jest wąska i kręta, więc trzeba zwalniać na zakrętach i podczas wymijania nadjeżdżających pojazdów. Jednak najwięcej czasu zajmują postoje na przydrożnych parkingach i fotografowanie oraz podziwianie widoków.
Czarne Jezioro (Crno Jezero)
Najpopularniejsze jezioro w całym Durmitorze ze względu na położenie tuż przy mieście Žabljak. Łatwo tu dotrzeć bez samochodu, a samo miejsce oferuje kilka opcji na krótkie spacery, jak i dalsze wycieczki.
Przede wszystkim jednak Black Lake jest najpiękniejszym jeziorem w Durmitorze! A to działa jak magnes na turystów i okolice jeziora są zawsze zatłoczone, niczym Morskie Oko w Tatrach.
Planinarski Dom i jezioro Skrka
Jedyne schronisko górskie w Durmitorze i położone tuż przy nim jezioro Veliko Skrcko wymagają kilkugodzinnej wędrówki, ale zdecydowanie warto je zwiedzić. Nie będzie to więc typowy rest day, bowiem dojście z Todorov Do wymaga 90 minut wędrówki, natomiast z Dobri Do, aż 2 godziny.
Na miejscu możecie spróbować lokalnych przysmaków, uzupełnić zapasy wody, a nawet przenocować, by kolejnego dnia ruszyć na podbój jednego z okolicznych szczytów, m.in. Bobotov Kuk (2522 m) czy Prutaš (2393 m).
Tuż obok znajduje się również drugie, mniejsze jezioro Skrka i obozowisko, w którym możecie legalnie rozstawić namiot.
Wirtualny przewodnik
Góry Czarnogóry
Planujesz wyjazd do Czarnogóry? Skorzystaj z naszego przewodnika wysokogórskiego na tydzień intensywnego zwiedzania. Dzięki mapom, śladom GPX i szczegółowym wskazówkom dostosujesz trasę do swoich możliwości i w pełni zanurzysz się w bałkańskiej przygodzie!
W przewodniku Góry Czarnogóry znajdziesz:
Kanion Pivy i turkusowe jezioro Pivsko
Niezwykle widokowy kanion pełen przygód i atrakcji. Dojazd z Zabljaka wymaga uprzedniego przejechania fragmentu Durmitor Ring, natomiast dalsza droga prowadzi wzdłuż rzeki Piva. Im dalej tym ciekawiej, bowiem będziecie przejeżdżać ciasnymi tunelami, wysokimi mostami i wąskim wąwozem z przepaścistym poboczem.
Punktem kulminacyjnym jest turkusowe jezioro Pivsko, które powstało wskutek wybudowania zapory i elektrowni wodnej.
Jablan jezero
Jeśli chcecie uciec od tłumów i jednocześnie podziwiać turkusowe, niczym alpejskie jeziorko, warto wybrać się właśnie nad Jablan jezero.
Dotarcie od parkingu na drodze P14 zajmuje około godziny, a jeśli ciągle macie siły na więcej, warto zdobyć Crvena Greda (2164 m). Ze szczytu rozpościera się najlepszy widok – zarówno na jezioro, jak i na wiele rzadko odwiedzanych gór wschodniego Durmitoru.
Punkt widokowy Curevac (1625 m)
Jeśli chcecie odpocząć od wysokich szczytów Durmitoru i poznać okoliczne atrakcje, koniecznie odwiedźcie punkt widokowy Curevac. To niewielkie wzniesienie na pograniczu Durmitoru z pięknym widokiem na kanion Tary.
Zminje Jezero
Kolejnym turkusowym jeziorem w górach Durmitoru jest niewielkie Zminje Jezero, czyli tłumacząc na polski, Jezioro Wężowe.
To idealne miejsce na piknik i odpoczynek na łonie natury. Jeśli jednak nie planujecie odpoczynku, polecam kontynuować wycieczkę w kierunku jaskini Jelovačka Pećina. Jaskinia nie należy do turystycznych, ale już samo wejście do podziemia stanowi ciekawy kadr do fotografowania.
Kanion Tary i most Đurđevića Tara
Ostatnim i jednym z najciekawszych miejsc jest długi na 149 km i najgłębszy w Europie kanion Tary, na którego zwiedzanie można śmiało poświęcić kilka dni. Popularne są tutaj raftingi, spływy kajakowe, przeloty na tyrolce nad 150 m przepaścią czy kilometry szlaków na piesze wędrówki.
Jeśli natomiast chcecie po prostu odpocząć i nacieszyć oczy pięknymi panoramami, koniecznie odwiedźcie most Đurđevića. Przy moście znajdują się kawiarnie, restauracje i przede wszystkim punkty widokowe!