Morze Liguryjskie widziane z Cinque Terre

Trekking przez malownicze Cinque Terre

Cinque Terre to fragment riwiery liguryjskiej, w którym możecie aktywnie spędzać czas na wędrówkach lub wspinaczce, jak również wypocząć na jednej z miejscowych plaż.

Park Narodowy Cinque Terre to połączenie lazurowego wybrzeża Morza Liguryjskiego z wysokimi i strzelistymi górami, po których jest poprowadzony szlak górski, do którego was dzisiaj zabieram.

Miejsce to jest wyjątkowe pod wieloma względami i tak bardzo różne od Tatr, Gór Izerskich czy innych polskich pasm górskich. Nie zobaczycie tutaj śniegu ani skalistych terenów wysokogórskich, lecz równie efektowne zielone wzgórza w klimacie śródziemnomorskim z gwałtownie opadającym ku morzu lądem.

Szlak pieszy w Cinque Terre
Uprawa winorośli w Cinque Terre

Poza górami i plażami, na terenie parku znajduje się pięć niewielkich miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. To między nimi jest wytoczony szlak pieszy, jak również połączenie kolejowe, którym można na końcu wrócić do dowolnej miejscowości na nocleg.

Levanto – Monterosso
5,2 km

Oficjalnie Levanto nie zalicza się do Parku Narodowego Cinque Terre, ale to najlepsze miejsce na znalezienie noclegu i rozbicie bazy. Jest tutaj taniej niż w pozostałych miasteczkach, spokojniej i bez dzikich tłumów turystów, a także z dostępem do świetnej plaży oraz jeszcze lepszego szlaku rowerowego w kierunku miejscowości Bonassola.

Z tego też miejsca zaczyna się szlak w kierunku Monterosso. Jest to dosyć długi i żmudny odcinek, ale przebijające się zza drzew jachty i żaglówki pływające po morzu nie pozwalają na nudę. Trudności technicznych nie ma żadnych, ale trochę się namęczycie przy panujących tutaj upałach.

Hotel przy plaży w Levanto
Wąskie i klimatyczne uliczki Levanto
Zachód słońca nad Morzem Liguryjskim
Zachód słońca nad Morzem Liguryjskim
Kilka pocztówek z Levanto. To idealne miejsce na bazę noclegową: mniej turystycznie, ale z dobrym dostępem do Cinque Terre.

Monterosso – Vernazza
3,3 km

Monterosso al Mare to niewielka miejscowość z bardzo ładną plażą i starym rynkiem pełnym kawiarenek i restauracji. Podobno tutaj też jest najciekawsze życie nocne spośród wszystkich miasteczek Cinque Terre.

Plaża w Monterosso
Plac miejski w Monterosso
Plaża w Monterosso i skalna półka Spiaggia di Fegina

W tym miejscu zaczyna się wstęp do parku, za który należy zapłacić 7,50 € od osoby. Poza wstępem, bilet upoważnia do bezpłatnych i nielimitowanych przejazdów autobusami łączącymi wszystkie miejscowości parku oraz darmowy dostęp do sieci Wi-Fi (zasięg na peronach kolejowych).

Szlak do Vernazzy to najtrudniejszy fragment całego trekkingu, gdyż mamy do pokonania kilkaset metrów przewyższenia. Trudności technicznych nie ma żadnych i spokojnie przejdziecie nawet w sandałach czy klapkach, ale przygotujcie się na upały i bycie wystawionym na silne słońce. Koniecznie zabierzcie zapas wody, gdyż czekają was dwie godziny marszu.

Szlak pieszy z Monterosso do Vernazzy
Jeden z najładniejszych fragmentów szlaku pieszego przez Cinque Terre. Widok na Monterosso al Mare.

Vernazza – Corniglia
3,2 km

Vernazza to jedno z piękniejszych miejsc na mapie Cinque Terre. Wąskie uliczki, ruiny zamkowe, zabytkowy port rybacki i ściśnięte budynki mieszkalne porozrzucane na górzystym terenie tworzą niespotykany nigdzie indziej klimat. W powietrzu unosi się zapach smażonych ryb i frutti di mare, a w tle rozbrzmiewa żywa muzyka instrumentalna z okolicznych restauracji.

Vernazza widziana z szlaku pieszego przez Cinque Terre
Zabytkowy port rybacki w Vernazie

Jeśli wycieczkę zaczynaliście w Levanto, dotrzecie tutaj późnym popołudniem i będziecie wyczerpani. Pozostaje zatem udać się na kolację, a później fotografowanie zachodzącego słońca z pobliskiego punktu widokowego.

Gwarantuję niezapominanie wspomnienia!

Zachód słońca w Vernazzie
Wąskie i klimatyczne uliczki Vernazzy
Plaża miejska w Vernazie
Zabytkowa i klimatyczna Vernazza to idealne miejsce na kolację przy zachodzącym słońcu z widokiem na morze Liguryjskie.

Corniglia – Manarola
2 km

Ścieżka do Manaroli, podobnie jak do wcześniejszej Cornigli, wiedzie wysoko nad poziomem morza, skąd rozpościera się cudowny widok na skaliste wybrzeże i Morze Liguryjskie. Ze szlaku widoczna jest panorama całej riwiery Cinque Terre. Patrząc w kierunku lądu, ujrzycie niewielką osadę San Bernardino, położoną na samym szczycie góry.

Zachód słońca w Manaroli

Manarola jest najbardziej fotogenicznym miasteczkiem, więc spodziewajcie się tutaj tłumów. To właśnie stąd pochodzą wszystkie kolorowe pocztówki Cinque Terre. Na miejscu nie znajdziecie piaszczystej plaży, ale skaliste wybrzeże pełne malutkich zatoczek jest dużą atrakcją dla turystów.

O wschodzie i zachodzie słońca roi się tutaj od fotografów i filmowców, którzy koniecznie będą chcieli wiedzieć czym i jak fotografujecie. Z punktu widokowego Punta Bonfiglio rozciąga się najlepszy widok na Manarolę oraz na Monterosso i Corniglię.

Zachód słońca w Manaroli
Widok, który znajdziecie na większości pocztówek z Cinque Terre.

Manarola – Riomaggiore
900 m

Ostatni, najkrótszy i najprostszy szlak zwany Ścieżką Miłości to spacerowy deptak wzdłuż brzegu morza. Na zboczach skał rosną agawy, drzewa figowe i wiele innych, charakterystycznych dla regionu przedstawicieli flory śródziemnomorskiej.

Riomaggiore to romantyczne zaułki, kameralne plaże, skały zanurzone w morzu, na których można wypoczywać i liczne ścieżki, zarówno skaliste, jak i górzyste.

Raj dla zakochanych parek, fotografów, emerytów i japońskich turystów.

Zachód słońca w Manaroli
Zachód słońca nad Morzem Liguryjskim

Podobne wpisy i fotorelacje

Widok na stawy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Plan podróży Polska

Zimowe Tatry Polskie

Plan zwiedzania zimowych Tatr, a w nim ponad 20 najpopularniejszych szczytów i dróg wysogórskich. Garść praktycznych porad, wysokiej jakości mapy i najlepsze punkty widokowe!

Wędrówki górskie 10 dni

Pileh Bay Lagoon przy Koh Phi Phi Leh
Tajlandia Turystyka i zwiedzanie

Koh Phi Phi: co warto zobaczyć? Moje TOP 10

Playa de Las Teresitas, widok z Mirador Las Teresitas
Hiszpania Turystyka i zwiedzanie

10 sposobów na aktywne zwiedzanie Teneryfy

8 komentarzy

Jezioro Pískovna w Adršpach
Czechy Wędrówki górskie

Adrszpaskie Skalne Miasto

2 komentarze

Porady Wędrówki górskie

ALPTRUTh: alpejski przepis na unikanie lawin śnieżnych

Niebieski szlak turystyczny w Teplickim Skalnym Mieście
Czechy Wędrówki górskie

Skalne miasto w Teplicach